Biele topánky na príležitostné aj denné nosenie

Biele topánky, ako máloktorá súčasť šatníka prešli tak búrlivou históriou. Od úplného obdivu, najmä k svadobným topánkam, cez úplné negovanie farieb až po súčasné prijatie (najmä ženami), každodenného nosenia bielych topánok.

Svadobné topánky

Ťažko povedať, kedy sa biele topánky objavili v kombinácii so svadobnými šatami. Koniec koncov, biele šaty majú určitú, nie tak dávnu históriu. Spolu so šatami sa objavili biele topánky, ktoré sa kombinovali predovšetkým na svadobné príležitosti. Biele topánky sa stali na mnoho rokov výlučne súčasťou svadobného šatníka. Preto jedným z prvých nákupov budúcej nevesty sú vždy svadobné topánky.

Po mnoho rokov museli byť biele svadobné topánky plné a na podpätku – avšak aj tento trend prešiel zmenou a dnes je tvar topánky úplne dobro a ladí predovšetkým s modelom šiat.

V priebehu rokov sa biele svadobné topánky zmenili na farebné, už nemuseli byť ideálne biele.  Farba bola v rôznych odtieňoch bežovej, ružovej či šedej. A dnes opäť závisí farba topánok od kreativity nevesty a farby šiat, zvlášť, keď si mnohé ženy vyberajú bielu farbu v rôznych odtieňoch. K nim je potrebné doladiť farbu topánok.

Biele topánky na každý deň

V 80-tych a  90-tych rokoch 20.storočia sa biele topánky dostali do širšieho rozsahu módy. Už neboli určené výlučne na svadbu, ale aj na bežné nosenie. Avšak museli byť vždy zladené s vhodným oblečením: biela a jemná vlnená súprava, biele padavé nohavice prípadne oblek. Biele topánky sa objavili aj v zimnej móde v podobe bielych čižiem. Najzvláštnejšie je to, že práve vtedy, kedy sa biele topánky stali čižmami, častokrát so strapcami, náhle prestali byť v móde. Bolo to pravdepodobne kvôli niekoľkým filmom, svetových trhákov, kde práve takéto topánky nosili ženy z podsvetia.

Biele topánky dnes

Už niekoľko rokov sú biele topánky opäť v móde a to v každej podobe, snáď okrem bielych čižiem v kombinácii so šatami. Bielu farbu topánok určite zaviedla street móda, keď každodenná obuv začala veľmi pripomínať tú športovú. A keďže športová obuv musela byť často biela, nakoľko to vyžadovali športové disciplíny, biela farba sa na stálo objavila v každodennj obuvi. Biele topánky dominujú najmä v lete, pekne vyzerajú s oblečením pastelových farieb a farebnými doplnkami.

Biele topánky môžeme vidieť na plných modeloch, sandáloch, šľapkách, ale aj športových topánkach. Objavujú sa tiež v pánskej móde, hoci najčastejšie v prípade športovej či street obuvi.   Napriek tomu táto farba prešla dlhú a hrboľatú cestu, aby sa dostala k dnešnému východiskovému bodu.

 

 

 

Pridaj komentár