Dámske sandále v športovom štýle

Keď zvažujeme kúpu športových sandálov, máme na výber veľa modelov. Nie každý vie, aké si vybrať a ako zistiť, či je pre neho daný model vhodný. Preto stojí za to sa tejto téme venovať bližšie a túto problematiku trochu objasniť.

Aké vlastnosti by mali mať dobré sandále v športovom štýle?

 

Ak chceme kúpiť dobré športové dámske sandále, určite to nebude investícia niekoľko desiatok eur.  Vyplýva to z niekoľkých faktorov, medzi ktoré patria:

  • kvalita výroby,
  • použité materiály,
  • vhodný profil.

 

Aké fyzické vlastnosti by mali mať dobre sandále určené na šport?

 

Fyzické vlastnosti športových sandálov, idú ruka v ruke s vyššie vymenovanými faktormi (aspoň z veľkej časti). Sandále by mali byť v prvom rade pevné, ale súčasne by nemali príliš zakrývať chodidlá. Musíme brať do úvahy, že sandále sú topánky, ktoré sa nosia hlavne v lete, keď je veľmi teplo. Prílišné zakrytie chodidla spôsobí jeho potenie, čo môže mať za následok nepríjemné otlaky. Popruhy takýchto sandálov by mali byť pevne pripevnené k podrážke a vyrobené z materiálu, ktorý umožňuje pokožke dýchať (membránový materiál). V opačnom prípade na miestach, môže dôjsť k oderom na miestach, kde popruhy priliehajú k pokožke. Ďalšou vlastnosťou je hmotnosť sandálov. Mali by byť čo najľahšie. Keď si kupujeme dámske športové sandále, pravdepodobne ich budeme chcieť intenzívne používať. To znamená, že budeme prekonávať dlhé vzdialenosti.  Aj rozdiel 3 gramov na jednom sandále môže spôsobiť, že na vzdialenosti 40 kilometrov musí naša noha preniesť okolo 170 kg.

 

Podrážka sandálov – kľúčový faktor

Kľúčovým faktorom pri športových sandáloch je podrážka. Materiál podrážky by mal byť primerane pružný, aby neobmedzoval prirodzené pohyby chodidla, ale na druhej strane by mal byť odolný. Mal by taktiež poskytovať primerané odpruženie. Podrážka sandálov je najčastejšie vyrobená z kompozitného materiálu. Najčastejšie je za odolnosť pri kontakte so zemou zodpovedný iný materiál, iný za pohodlie nosenia (vložka) a výplň vo vnútri tvoria peny tlmiace nárazy alebo komorové peny (také peny sa tiež používajú na zníženie hmotnosti) . Je tiež potrebné zdôrazniť, že sandále by ste si mali pred kúpou vyskúšať.

 

 

 

 

Pridaj komentár